Wyjątkowi tenisiści na spotkaniu z Pierwszą Damą

Agata Kornhauser-Duda gościła we wtorek zawodników tenisa ziemnego z dysfunkcjami wzroku, którzy reprezentowali Polskę w maju na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. Pierwsza Dama pogratulowała spektakularnego sukcesu reprezentacji, gdyż większość z nich swoje pierwsze kroki na korcie stawiała w lutym 2016 roku.

Siedmioosobowa ekipa z Polski zdobyła w Hiszpanii dwa medale − Marcin Król zajął trzecie miejsce w kategorii B2, a Grzegorz Kurpiński był drugi w kategorii B3.

Sportowcy pokazali Pani Prezydentowej krótki film z audiodeskrypcją podsumowujący rywalizację. Biało-czerwoni potrzebne środki na opłacenie wyjazdu zebrali za pomocą serwisu crowdfundingowego.

Członkowie Klubu Tenisowego Blind Tennis Polska są podopiecznymi Fundacji Zawsze Blisko. W ramach swojej działalności organizacja utworzyła program rehabilitacji poprzez zajęcia z tenisa ziemnego dla osób niewidomych i niedowidzących. Agata Barycka, pomysłodawczyni sprowadzenia dyscypliny do Polski, opowiedziała o genezie projektu, a poszczególni zawodnicy podzielili się swoimi historiami o tym, jak zaczęła się ich przygoda ze sportem. Każdy z nich dodał refleksję na temat tego, jak aktywizacja pomaga im w integracji i codziennym życiu.

Tenisiści wyjaśnili Pani Prezydentowej specyfikę dyscypliny. Zawodnicy podzieleni są na trzy kategorie w zależności od stopnia utraty wzroku. Osoby niewidome startują w kategorii B1, a osoby niedowidzące w kategoriach B2 i B3. Wymiary kortu tenisowego są mniejsze od regularnego pola gry i różnią się w każdej kategorii. Ilość dozwolonych kozłów na korcie jest większa niż w tradycyjnej dyscyplinie. W przypadku zawodników z kategorii B1 i B2 mogą odbić piłkę po trzecim koźle, zawodnicy B3 po drugim koźle.

Wspólnym elementem dla wszystkich kategorii jest specjalna piłka dźwiękowa, której pomysłodawcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, który chciał grać w tenisa ziemnego. Ponadto do gry używane są krótsze i lżejsze rakiety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *