Historia

Historia tenisa dla niewidomych i niedowidzących w Polsce jest jeszcze krótka, ale bardzo intensywna. Pomysłodawczynią sprowadzenia tej dyscypliny do Polski jest pani Agata Barycka. We wrześniu 2015 roku z Fundacją Zawsze Blisko rozpoczęliśmy projekt „Rehabilitacji osób niewidomych i niedowidzących poprzez zajęcia z tenisa ziemnego”. W tym czasie Polska została członkiem International Blind Tennis Association. Po etapie przygotowań, w lutym 2016 roku rozpoczęliśmy regularne zajęcia na kortach.


Początki nie były łatwe. Zajęcia rozpoczęliśmy na kortach ziemnych, mając za sobą godziny teorii i studiowania dostępnych w Internecie filmów zarówno pokazowych, jak i szkoleniowych, intensywne wymiany mailowe z trenerami blind tenisa głownie z Japonii. Tam dyscyplina ta jest bardzo popularna i bardzo dobrze rozwinięta. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie dzięki niesamowitej pasji niewidomego Japończyka Miyoshiego Takei osoby z dysfunkcją wzroku na całym świecie mogą grać w tenisa ziemnego. To dzięki jego marzeniom i uporowi dziś możemy korzystać z dźwiękowej piłki tenisowej, którą opracował.  To on określił zasady blind tennisa, wymiary kortu i rakiet, ilość dozwolonych kozłów piłki na korcie. Miyoshi wygrał 16 z pierwszych 21 Mistrzostw Kraju w Japonii.

Jednak najważniejsze dla niego było stworzenie możliwości grania w tenisa ziemnego wszystkim niewidomym i niedowidzącym na całym świecie, by mogli korzystać nie tylko z właściwości rehabilitacyjnych, jakie ten sport za sobą niesie, ale przede wszystkim cieszyć się ze świetnej zabawy, jaką jest gra w tenisa.

Mimo wątpliwości naszych pierwszych podopiecznych, wystartowaliśmy.

Tak narodził się Blind Tennis Polska. Jesteśmy grupą ludzi, których ogromnym marzeniem jest rozwój tej dyscypliny w całym kraju. Teraz wiemy już, że sport ten daje nie tylko zwiększenie sprawności fizycznej i psychicznej , ale przede wszystkim ułatwia życie osób z dysfunkcją wzroku. Treningi wyostrzają zmysł słuchu dzięki czemu mogą łatwiej poruszać się w przestrzeni miejskiej. Z pewnością nie jest to łatwy sport, wymaga wielu poświęceń i ciężkiej pracy, jednak efekty jakie przynosi w krótkim czasie są zdumiewające i dla trenerów i dla zawodników.

W lipcu 2016 trenerzy Blind Tennis Polska ukończyli kurs uprawniający do prowadzenia zajęć z osobami niewidomymi i niedowidzącymi na całym świecie, prowadzony przez Eduardo Silva, ówczesnego Prezydenta International Blind Tennis Association, potwierdzony stosownym certyfikatem.

Jednak tak naprawdę dopiero zaangażowanie kadry trenerskiej, chęć poznania ograniczeń i możliwości, jakie mają osoby z dysfunkcją wzroku pozwoliły na wypracowania skutecznego modelu pracy trener-zawodnik.

Od września 2016 roku zajęcia prowadzimy na kortach Klubu Tenisowego Legia Warszawa.

Obecnie zajęcia na korcie są prowadzone 7 dni w tygodniu na hali, na twardej nawierzchni, czyli w warunkach idealnych dla potrzeb blind tenisa. Hala jest akustyczna, wszystkie twarde elementy są zabezpieczone gąbką.

Dodatkowo dwa razy w tygodniu prowadzone są zajęcia ogólnorozwojowe, dostosowane wprost do możliwości i potrzeb zawodników. Wszystko to sprawia, że zawodnicy Blind Tennis Polska grają już na bardzo wysokim poziomie.


Co odróżnia blind tennis od tenisa ziemnego? Przede wszystkim brzęcząca piłeczka, mniejsze korty i rakiety (23 i 25 cali). Zawodnicy grają w 3 kategoriach B1 osoby niewidome, B2 i B3 osoby niedowidzące. Ilość dozwolonych kozłów na korcie jest większa. W przypadku zawodników z kategorii B1 i B2 mogą odbić piłkę po trzecim koźle,  zawodnicy  B3 po drugim koźle.  Za wszystkie regulacje dotyczące tenisa dla osób niewidomych i niedowidzących odpowiada IBTA.  

W Polsce dyscyplina ta rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu kilkunastu miesięcy udało się nam zorganizować dwa duże pokazy tenisa dla niewidomych i niedowidzących na teranie Warszawy oraz trzy turnieje. By dać szansę gry w blind tennisa ludziom w całym kraju uczestniczyliśmy w licznych audycjach radiowych, a także programach telewizyjnych, pojawiło się sporo artykułów na ten temat.

 

Wszystkie te działania są możliwe tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób pracujących przy projekcie oraz licznym darczyńcom, wspierającym naszą inicjatywę od początku. Pomagają nam również uczniowie warszawskich szkół, jako wolontariusze.  Projekt szybko się rozwijał i wymagał od nas nowych rozwiązań.

Dlatego  23  lutego 2017  roku  powołaliśmy  Stowarzyszenie  Klub  Tenisowy  Blind Tennis Polska, które zajmuje się dalszym rozwojem naszego projektu. Stowarzyszenie  ściśle  współpracuje z Fundacją Zawsze Blisko.

            

Cały czas utrzymujemy się z darowizn od naszych darczyńców i sponsorów. 8 marca na portalu crowdfundingowym Polakpotrafi.pl rozpoczęliśmy  zbiórkę  pieniędzy  na wyjazd naszej reprezentacji do Hiszpanii na Mistrzostwa Świata – pierwsze tego typu międzynarodowe zawody na świecie. 7 kwietnia zbiórka zakończyła się sukcesem  i  dzięki  temu mogliśmy  uczestniczyć  w  tak  ważnym  wydarzeniu. Był to zdecydowanie kolejny krok  w rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

6 maja 2017 roku reprezentacja Blind Tennis Polska wzięła udział w „International Blind Tennis Tournament – Spain 2017″.

Na turniej wyjechało siedmiu zawodników, którzy reprezentowali Polskę grając w 3 kategoriach określających stopień utraty wzroku od osób niewidomych (kategoria B1) po osoby niedowidzące (kategoria B2 i  B3). Na tych zawodach walczyliśmy o medale, ale przede wszystkim walczyliśmy z własnymi słabościami. Do kraju wróciliśmy 13 maja, przywożąc  dwa medale: srebro, które w kategorii B3 zdobył Grzegorz Kurpiński, i brąz zdobyty w kategorii B2 przez Marcina Króla.

 

Bogatsi o nowe doświadczenia i pełni energii do dalszych działań zaczęliśmy kolejny etap rozwoju blind tennisa w Polsce i na świecie.

W lipcu 2017 roku odbyły się wybory nowego zarządu IBTA, Agata Barycka została członkiem Zarządu odpowiedzialnym za finanse. Nowy Zarząd ma przed sobą ogromne wyzwanie  – rozwój dyscypliny na całym świecie i wprowadzenie blind tennisa do dyscyplin paraolimpijskiech.

Nasze sukcesy nie pozostały bez echa.

4 lipca spotkała się z nami Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda. Spotkanie dobyło się w Pałacu Prezydenckim i dało nam szansę opowiedzenia o naszej pasji, sukcesie na Mistrzostwach Świata, ale także o dalszych planach rozwoju tej dyscyplina w Polsce i na świecie.

Głęboko wierzymy w to, że tenis dla osób niewidomych i niedowidzących będzie dyscypliną paraolimpijską już niedługo. Zdecydowanie Blind Tennis Polska jest organizacją, która będzie dalej się rozwijać i propagować ten sport w całym kraju, a także na świecie. Jesteśmy świetnym przykładem tego, że chcieć to móc.