Wyjątkowa prezentacja blind tennisa w BCC

Komisja Sportu i Turystyki Business Center Club, której posiedzenie prowadził przewodniczący Tomasz Tyc, wysłuchała informacji na temat tenisa dla osób niewidomych i słabowidzących. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Cezarego Gizki, wiceprzewodniczącego wspomnianej komisji. Prezentacji dyscypliny sportu dokonała Agata Barycka, prezes zarządu oraz Małgorzata Łowkis-Przybytniak, wiceprezes zarządu Blind Tennis Polska.


Nikt nie spodziewał się, że pomysł niewidomego Japończyka Miyoshi Takei, by dostosować grę w tenisa ziemnego dla osób z dysfunkcją wzroku zyska tak dużą popularność.

Największym problemem było opracowanie specjalnej piłeczki, by osoba niewidząca mogła ją zlokalizować. W 1990 r. w Narodowym Centrum Rehabilitacyjnym dla Niepełnosprawnych w Japonii odbyły się pierwsze zawody o tytuł najlepszego niewidomego tenisisty z wykorzystaniem tzw. brzęczącej piłeczki.

W Europie ten sport jest najbardziej popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie od 2007 r. odbywają się regularne zawody. W Stanach Zjednoczonych tenisem dla niewidomych zajmuje się ośrodek Perkins School for the Blind w mieście Watertown.

W Polsce ta dyscyplina sportu uprawiana jest od niedawna, bo dopiero od 2015 roku.

Główny problem to przede wszystkim brak instruktorów i trenerów potrafiących pracować z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Brakuje także środków finansowych na sprzęt i odpowiednich miejsc treningowych. Co najważniejsze, jest wielu chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu wśród osób z dysfunkcją wzroku, a o tym jak ważny jest ruch dla tych osób nikogo nie trzeba przekonywać.

Szacuje się, że w Polsce z dysfunkcją wzroku żyje ponad 1,8 mln osób. Dla niewidomych i słabo widzących gra w tenisa, ruch i zabawa są świetną formą rehabilitacji oraz pokazaniem tego, że nie ma barier i że wszystko jest możliwe, jeżeli są tak wspaniali ludzie jak Agata Barycka i Małgorzata Łowkis-Przybytniak, które podjęły się wyzwania rozwoju tenisa dla osób z dysfunkcją wzroku w Polsce.

Dla firm w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wspieranie osób uprawiających tę dyscyplinę sportu może być godnym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *